Zabawy swobodne- Biedronki i Jeżyki
U przedszkolaka na obniżoną sprawność w zakresie motoryki małej może wskazywać niechęć do rysowania i malowania, zbyt duży lub zbyt słaby nacisk na kredkę, nieprawidłowy uścisk podczas trzymania przedmiotów, trudności w opanowaniu czynności samoobsługowych, słaba koordynacja obu rąk podczas zabaw manualnych, niechęć do dotykania różnych faktur lub opór przed zanurzaniem rąk w wodzie, piasku, ryżu itp.
Sprawność rąk ma decydujący wpływ na poziom funkcjonowania człowieka, który musi potrafić zapoczątkować ruch, kontrolować jego siłę i czas trwania, a także zakończyć go w odpowiednim momencie.
Odpowiada za to kora mózgowa. Za pełną sprawność ręki odpowiedzialne są zarówno kości, mięśnie, jak i ścięgna. Należy pamiętać, że rozwój motoryki małej zależy od rozwoju psychoruchowego człowieka. Większość mięśni odpowiedzialnych za ruchy dłoni znajduje się w przedramieniu. Jeśli będą one słabe, nie można liczyć na silny uchwyt dłoni. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe w obrębie szyi, łokci, ramion i przedramion także może być przyczyną kłopotów z pisaniem.